Medal za mądrość obywatelską

Email

Za mądrość obywatelską Jerzego Baczyńskiego

Miesięcznik „Kraków” uhonorował Medalem „Za mądrość obywatelską” Jerzego Baczyńskiego - redaktora naczelnego tygodnika „Polityka” za wnikliwe i obiektywne komentowanie rzeczywistości. Uroczystość wręczenia tego wyjątkowego wyróżnienia, z udziałem prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, odbyła się w krakowskim Magistracie 2 marca 2017 r.

- Doceniam bardzo to, że Kraków nagrodził warszawiaka – na swoje usprawiedliwienie dodam, że pochodzę z Otwocka. W „Polityce” robimy to, co zawsze robiliśmy, robimy swoje, czyli dobre dziennikarstwo, i będziemy starali się spełniać oczekiwania, które pokładają w nas czytelnicy. Kraków jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, w którym wciąż można używać słowa „mądrość”. W Warszawie ono rzadko występuje. Dziękuję, że postawiliście mnie Państwo w szeregu wybitnych osób, laureatów medalu z poprzednich lat, z których część można uznać za moich nauczycieli. Serdecznie dziękuję za tę nagrodę - powiedział laureat.

Zobacz: zdjęcia z gali wręczenia nagrody Jerzemu Baczyńskiemu.

 

Kolegium redakcyjne miesięcznika „Kraków” przyznało po raz kolejny Medal „Za mądrość obywatelską”, w roku 2017 nagrodę otrzymał Jerzy Baczyński – redaktor naczelny Tygodnika POLITYKA, za wnikliwe i obiektywne komentowanie rzeczywistości.

Jak wszyscy chyba czytelnicy „Polityki” cenimy jego cotygodniowe komentarze,
w których nie brakuje ironii i krytycyzmu wobec współczesności,
ale stała jest też rzetelność merytoryczna i warsztatowa.

Stroni od modnych dziś brutalnych ataków, zachęca do dialogu
i po prostu do myślenia. To są wartości dziś bezcenne,
w epoce wielkiego społeczno-politycznego zamieszania i naporu
języka kłamliwego i bełkotliwego, ogłupiającego użytkowników,
obniżający poziom kultury.

Jerzy Baczyński (rocznik 1950) w latach 1973‒81 pracował
w „Życiu Warszawy” w dziale ekonomicznym. W 1975 r. był stypendystą
dziennikarstwa w Indiana University School of Journalism, w USA.
W 1980 został zastępcą kierownika cenionego dodatku
„Życie i Nowoczesność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego został
w ramach tzw. weryfikacji dziennikarzy zwolniony z pracy.

Od 1982 r. we Francji jako stypendysta Journalist en Europe
i Fondation de France oraz działacz paryskiego komitetu koordynacyjnego
„Solidarność”. Po powrocie do kraju został publicystą
ekonomicznym „Polityki”. Gdy tygodnik zaczął być wydawany
przez pracowniczą spółdzielnię pracy, Baczyński został zastępcą
redaktora naczelnego i wiceprezesem wydawnictwa, a w cztery lata
później ich szefem. Autor i współautor kilku pozycji książkowych,
współautor telewizyjnych Listów o gospodarce.

Honorujemy jego owocną działalność i życzymy dalszych sukcesów.

Tak trzymać, Panie Redaktorze!


Jan Pieszczachowicz

PDF

Nagroda honorowa
miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”
- „Za Mądrość Obywatelską”

 


Nagrodę ustanowił w 2006 roku miesięcznik „Kraków”. Przyznaje ją zespół redagujący miesięcznik po zasięgnięciu opinii grona współpracowników.

Medal przyznaje się za szczególne zasługi i odwagę w obronie zasad demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm w pełnieniu przez laureata funkcji, za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym.

Nagroda ma charakter honorowy; jej materialnym wyrazem jest medal  „Za Mądrość Obywatelską”  zaprojektowany przez  artystę plastyka Janusza Trzebiatowskiego.

Pierwszym laureatem nagrody (2006 r.) był prof. Andrzej Zoll, kolejni: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, prof. Jerzy Stępień, prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Andrzej Romanowski, Wiesław Myśliwski, prof. Bronisław Łagowski, prof. Ewa Łętowska, ks. prof. Michał Heller.

Podczas uroczystości wybitna osobistość rekomenduje laureata. Medal wręcza red. naczelny Jan Pieszczachowicz, w towarzystwie prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

 

Email Drukuj PDF

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Kulturalno–Naukowe „Kraków” i redakcja miesięcznika „Kraków” przyznały „Medal za mądrość obywatelską”. Po raz pierwszy trafił on w ręce osoby duchownej – ks. Michała Hellera  – prezbitera kościoła katolickiego inkardynowanego w Diecezji Tarnowskiej, profesora nauk filozoficznych specjalizującego się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz zajmującego się także wzajemnym oddziaływaniom oraz przenikaniom nauki i wiary, jedynego w tej chwili Polaka w składzie Papieskiej Akademii Nauk oraz pracownika Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Więcej…
Email Drukuj PDF

W dniu 14 maja 2015 w sali im. Juliusza Lea w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia Medalu za Mądrość Obywatelską profesor Ewie Łętowskiej. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia. Zdjęcia - Jacek Balcewicz.

Więcej…
Email Drukuj PDF

Tegoroczny Medal za Mądrość Obywatelską przyznaliśmy profesorowi Bronisławowi Łagowskiemu. Prezentujemy fotorelację z uroczystości wręczenia medalu.

Więcej…
Email Drukuj PDF

Począwszy od 2006 roku miesięcznik "Kraków" przyznaje coroczne wyróżnienie - MEDAL ZA MĄDROŚĆ OBYWATELSKĄ.

Więcej…

Medal za Mądrość Obywatelską 2013 dla Wiesława Myśliwskiego

Email Drukuj PDF

W 2013 roku redakcja miesięcznika "Kraków" przyznała swój doroczny Medal za Mądrość Obywatelską Wiesławowi Myśliwskiemu. Poniżej - artykuł o Laureacie z numeru 3/2013.

Więcej…
Email Drukuj PDF

Swoją doroczną nagrodę, medal Za Mądrość Obywatelską, redakcja miesięcznika "Kraków" postanowiła w tym roku przyznać

 

Więcej…