Medal za mądrość obywatelską

PDF

Nagroda honorowa
miesięcznika społeczno-kulturalnego „Kraków”
- „Za Mądrość Obywatelską”

 


Nagrodę ustanowił w 2006 roku miesięcznik „Kraków”. Przyznaje ją zespół redagujący miesięcznik po zasięgnięciu opinii grona współpracowników.

Medal przyznaje się za szczególne zasługi i odwagę w obronie zasad demokracji oraz społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm w pełnieniu przez laureata funkcji, za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym.

Nagroda ma charakter honorowy; jej materialnym wyrazem jest medal  „Za Mądrość Obywatelską”  zaprojektowany przez  artystę plastyka Janusza Trzebiatowskiego.

Pierwszym laureatem nagrody (2006 r.) był prof. Andrzej Zoll, kolejni: prof. Leszek Balcerowicz, prof. Karol Modzelewski, Kazimierz Kutz, prof. Jerzy Stępień, prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Andrzej Romanowski, Wiesław Myśliwski, prof. Bronisław Łagowski, prof. Ewa Łętowska, ks. prof. Michał Heller.

Podczas uroczystości wybitna osobistość rekomenduje laureata. Medal wręcza red. naczelny Jan Pieszczachowicz, w towarzystwie prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.

Po raz dwunasty Stowarzyszenie Kulturalno-Naukowe „Kraków” i redakcja miesięcznika „Kraków” przyznały „Medal za mądrość obywatelską”.

Tegoroczny laureat Jerzy Baczyński - redaktor naczelny obchodzącego właśnie swoje 60. lecie tygodnika „Polityka” wizytę w Krakowie rozpoczął od Cmentarza Rakowickiego, gdzie w Alei Zasłużonych złożył kwiaty i zapalił znicze na grobie red. Janiny Paradowskiej zmarłej latem ubiegłego roku, bodaj najwybitniejszej polskiej publicystki politycznej przełomu XX i XXI wieku. Zresztą dobry duch Janki – jak zwykli o niej mówić przyjaciele i współpracownicy był gdzieś cały czas tego popołudnia między nami. Uzasadnienie medalu przyznawanego za wybitne zasługi w obronie zasad demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, za rzetelność i profesjonalizm w pełnionej przez laureata funkcji oraz za przestrzeganie zasad przyzwoitości w życiu publicznym przedstawił Jan Pieszczachowicz. – Wiem gdzie, ale nie pamiętam kiedy poznałem Jerzego Baczyńskiego – zaczął żartobliwie. - Było to w Domu Polonii, w Krakowie, a poznał nas Krzysztof Mroziewicz, późniejszy ambasador. To jest taki fajny facet, który zapowiada się dobrze - przedstawił krótko… „Polityka” redagowana od kilkunastu lat przez Jerzego Baczyńskiego jest instytucją i zastanawiam się co by było gdyby jej nie było. Całe szczęście, że jest!

Laudację wygłosił prof. Wiesław Władyka z Uniwersytetu Warszawskiego (pełny tekst zamieszczamy osobno.

Więcej…

Ks. Prof. Michał Heller. Żeby Kraków pozostał i zawsze był mądrym miastem

Email Drukuj PDF

Już po raz jedenasty Stowarzyszenie Kulturalno–Naukowe „Kraków” i redakcja miesięcznika „Kraków” przyznały „Medal za mądrość obywatelską”. Po raz pierwszy trafił on w ręce osoby duchownej – ks. Michała Hellera  – prezbitera kościoła katolickiego inkardynowanego w Diecezji Tarnowskiej, profesora nauk filozoficznych specjalizującego się w filozofii przyrody, fizyce, kosmologii relatywistycznej oraz zajmującego się także wzajemnym oddziaływaniom oraz przenikaniom nauki i wiary, jedynego w tej chwili Polaka w składzie Papieskiej Akademii Nauk oraz pracownika Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego.

Więcej…

Medal za mądrość obywatelską dla profesor Ewy Łętowskiej

Email Drukuj PDF

W dniu 14 maja 2015 w sali im. Juliusza Lea w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczystość wręczenia Medalu za Mądrość Obywatelską profesor Ewie Łętowskiej. Przedstawiamy fotorelację z tego wydarzenia. Zdjęcia - Jacek Balcewicz.

Więcej…

Medal za Mądrość Obywatelską dla profesora Bronisława Łagowskiego (fotorelacja)

Email Drukuj PDF

Tegoroczny Medal za Mądrość Obywatelską przyznaliśmy profesorowi Bronisławowi Łagowskiemu. Prezentujemy fotorelację z uroczystości wręczenia medalu.

Więcej…

Medal za Mądrość Obywatelską

Email Drukuj PDF

Począwszy od 2006 roku miesięcznik "Kraków" przyznaje coroczne wyróżnienie - MEDAL ZA MĄDROŚĆ OBYWATELSKĄ.

Więcej…

Medal za Mądrość Obywatelską 2013 dla Wiesława Myśliwskiego

Email Drukuj PDF

W 2013 roku redakcja miesięcznika "Kraków" przyznała swój doroczny Medal za Mądrość Obywatelską Wiesławowi Myśliwskiemu. Poniżej - artykuł o Laureacie z numeru 3/2013.

Więcej…

Prof. Bronisław Łagowski

Email Drukuj PDF

Swoją doroczną nagrodę, medal Za Mądrość Obywatelską, redakcja miesięcznika "Kraków" postanowiła w tym roku przyznać

 

Więcej…