2009

Promienie, ktore leczą

Email Drukuj PDF

Około 60-70 proc. chorych na raka w Polsce, czyli ok. 80 tysięcy, wymaga zastosowania radioterapii. Z tej metody leczenia korzysta jednak tylko ok. 63 tys. osób dotkniętych nowotworami złośliwymi (wg danych z 2007 roku). Dlaczego nie wszyscy?

Więcej…

Ksiądz od Żydów

Email Drukuj PDF

Boże to już dziesięć lat... Jak ten czas leci. Jednak obrazy w pamięci pozostają ciągle żywe i ostre. Tak jakby było to wczoraj. Pogrzeb ojca Stanisława Musiała na cmentarzu Rakowickim. Ciemna czeluść otwartego grobowca jezuitów.Metropolita krakowski, kardynał Franciszek Macharski odprawia żałobne egzekwie.

Więcej…

Poezja i prawda

Email Drukuj PDF

Z dr. hab. PAWŁEM PRÓCHNIAKIEM, dyrektorem Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego rozmawia Elżbieta Dziwisz

Więcej…

Kiedy ciało wraca do słowa... (o wierszu, który warto przeczytać)

Email Drukuj PDF

Wiersz Katarzyny Turzańskiej to jej dojrzały debiut. Juvenilia pojawiły się piętnaście lat temu, w dziesiątą rocznicę urodzin, w tomiku Był taki paw, co ogon miał. W zbiorku tym zadedykowanym córeczce rodzice napisali: „Z okazji dziesiątej rocznicy urodzin, z życzeniami, żeby jej wąska, poetycka ścieżynka zmierzała do wspaniałej i szerokiej drogi Wisławy Szymborskiej, największej poetki naszych czasów”. Słowom tym towarzyszyła fotografia małej dziewczynki w fartuszku i poetki.

Więcej…

Spalarnia śmieci w Krakowie: palić czy segregować?

Email Drukuj PDF

Na zdjęciu: spalarnia odpadów w Wiedniu

Pod względem utylizacji śmieci jesteśmy najgorsi w Unii. Spalać czy segregować – oto jest pytanie. Śmieci w całej UE nie spalają tylko: Bułgarzy, Cypryjczycy, Estończycy, Litwini i Rumuni.

Więcej…

Strona 1 z 2